Дома Топ вести ГОТОВО: Милан го договори првото јануарско засилување!

ГОТОВО: Милан го договори првото јануарско засилување!

0

Во текот на летото им недостасуваа неколку часа, но во јануари тој пристигнува на „Сан Сиро“.

Во последниот ден од преодниот рок талентираниот, Јакуб Јакхто беше опција за Милан и токму тој требаше да биде 12 засилување за клубот ова лето.

Меѓутоа, „росонерите“ немаа доволно време да го реализираат овој трансфер, но гигантот од Милано не се откажа. Тие и понатаму бараа решение и на крајот успеаа да се договорат, Јакхто во јануари пристигнува во Милано како позајмен фудбалер, но Милан ќе има право веќе на лето и целосно да го откупи неговиот договор, начинот на реализиацијата на овој трансфер е сличен со оној на Кеси од Аталанта.

Иначе, се работи за Чех кој има 21 години, скаутите на Удинезе го доведоа уште како 17 годишник, а колку верува во него доволно говори фактот што на Славија и платија 700.000 евра за овој централен играч за врска кој може да игра на позиција веднаш зад напаѓачите.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе S. D.
Load More In Топ вести

Проверете

Монтела: Во игра е целата моја кариера, и таа може да биде одлучена според ВАР!

Италијанскиот гигант Милан одличи повторно да му даде доверба на тренерот Монтела и покрај…