Дома Фудбал Италија Анегдота која најдобро ја покажува големината на Зидан!

Анегдота која најдобро ја покажува големината на Зидан!

0 секунди
2
2,639

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан е еден од најголемите фудбалери во историјата на фудбалот. Популариот Зизу во кариерата освои се што можеше да се освои и три пати ја доби „Златната топка“.

За Зидан се напишани многу текстови и снимени филмови, но анегдотата од Зоран Мирковиќ најдобро ја опишува големината на овој фудбалер.

Имено, поранешниот српски репрезентативец во 1998 година од Аталанта се пресели во Јувентус и првиот тренинг со Зидан ќе го памети цел живот.

„Трчавме многу со панцири од десет килограми, а пред крај на тренингот се поделивме во две екипи и почнавме да играме фудбал“, раскажува Марковиќ.

Кога тргнал да го нападне Зидан не знаел што го снашло, два пати му ја протнал топката низ нозе. Тренерот Марчело Липи го прекинал тренингот и го тргнал на страна Марковиќ да му објасни.

„Ти си нов па не знаеш, овој овде е Зидан. Ние него овде не го напаѓаме. Ти само покривај ја својата страна од теренот, а него остави го да игра тоа што го игра. Немој да те прави будала постојано“, му рекол Липи на Марковиќ.

Проверете

Ова не е игра за црвен, ова е игра за в затвор (видео)

Симус Колмен од Република Ирска доживеа стравична скршеница после пеколниот старт на Нил Т…